Olen joskus ilmaissut näissä blogeissani (esim. 10.10.2023), että minulle on tärkeää taistella maailmassa vallitsevia kaaoksen ja mielipuolisuuden voimia vastaan ja että lopullinen päämäärä elämässä on järjestäytynyt, sivistynyt yhteiskunta.
Haluaisin esittää nyt lopulta ylläolevaan varauksen: minulle on tärkeää taistella maailmassa vallitsevia kaaoksen ja mielipuolisuuden voimia vastaan, mikäli niitä vastaan on ylipäätään mahdollista taistella.
Maailmassa vallitsevia kaaoksen ja mielipuolisuuden voimia vastaan taisteleminen on aina vaivan arvoista, vaikka lopputulos näyttäisikin toivottomalta.
VastaaPoistaPahuuden voittoon riittää vain, etteivät hyvät tee mitään.
Juu, uskon minäkin näin olevan. Kuten eräässä 1990-luvun tv-sarjassa sanottiin selvällä englannin kielellä: "Hold the line! No-one gets through, no matter what."
Poista